10/24/2019 - پنجشنبه 2 آبان 1398

مشاهده اخبار

در نشست معاونان و مدیران سابق برنامه‌ریزی شهرداری تهران مطرح شد؛

گزارش تصویری/ لزوم حمایت قوای کشور از برنامه توسعه شهرداری تهران


گزارش تصویری/ لزوم حمایت قوای کشور از برنامه توسعه شهرداری تهران

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران اعلام کرد: پیمایش صورت گرفته از شهروندان تهرانی نشان می‌دهد که 93 درصد آنها آلودگی هوا و ترافیک و 86 درصد آنها نابرابری فضایی شهر و ناامنی در برابر مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی را مهمترین مسائل پیش روی شهر می‌دانند.
به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، حجت‌الله میرزایی در نشست فصلی و هم‌اندیشی معاونان سابق برنامه‌ریزی شهرداری تهران که با محوریت بررسی برنامه سوم توسعه شهر تهران برگزار شد، اظهار کرد: مهمترین رویکردی که از یکسال پیش و برای تدوین برنامه سوم توسعه شهر تهران مد نظر قرار گرفت، شناسایی مسائل مهم و اصلی شهر از نگاه مردم و کارشناسان بود؛ در همین راستا پیمایشی در شهریور 96 صورت گرفت که بر اساس آن، 96 درصد مردم مهمترین مشکل پایتخت را آلودگی هوا و ترافیک اعلام کردند. همچنین 86 درصد مردم نابرابری‌های فضای کالبدی، فاصله شمال و جنوب شهر و ناامنی در برابر مخاطرات طبیعی و غیرطبیعی مثل زلزله و آتش‌سوزی را مشکل شهر می‌دانستند. تعداد زیادی از پاسخ دهندگان هم به موضوع انسجام اجتماعی و وجود شکاف در جامعه اشاره کردند.

وی با بیان اینکه پنج مورد گفته شده به عنوان مسائل مردم مد نظر قرار گرفت، اضافه کرد: علاوه بر نظرات مردم، کارشناسان هم سه موضوع روزآمد نبودن شهر تهران، عدم هوشمندسازی در شهر و مالیه ناکارآمد را مسائل اصلی در پایتخت اعلام کردند.
میرزایی افزود: پنج موضوع مدنظر مردم در کنار سه مسئله مطرح شده از سوی کارشناسان، اولین گام‌های تدوین برنامه را به‌خود اختصاص داد. یک موضوع هم از سوی مدیران شهری به عنوان یک اعتقاد مطرح شد که آنهم مسئله حکمروایی شهری بود؛ فساد، عدم مشارکت شهروندان، سطح پایین عدالت، نبود شفافیت و فقدان رضایتمندی شهروندان همگی ناشی از نبود حکمروایی مناسب در شهر است.
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران با اشاره به تدوین برنامه سوم بر اساس سرفصل مسائل مطرح شده، توضیح داد: برنامه ارائه شده به شورای شهر، 11 فصل دارد که فصل آخر آن به موضوع اصلاح و بازنگری و فصل اول هم به مسئله حکمروایی اشاره دارد؛ مابقی فصول هم بر اساس اولویت‌های مطرح شده برنامه‌ریزی شده است.
وی با تاکید بر اینکه مهمترین مسئله برای تهران از نظر ما، نظام حکمروایی شهری است، اظهار کرد: 46 حکم از 91 حکم برنامه به اصلاح ساختار شهرداری اختصاص دارد؛ فرآیندهای موجود باید کاسته، شفاف و روزآمد شوند.
میرزایی با اشاره به نکات و جنبه‌های مختلف برنامه، تصریح کرد: از تمامی معاونان سابق برنامه‌ریزی و همه کارشناسان و نخبگان حوزه شهری می‌خواهم که در نقد برنامه و ارائه پیشنهادات اصلاحی و کمک به اجرای صحیح آن، به ما کمک کنند.
مشکلات شهرها در نتیجه بی‌توجهی به روستاهاست
محمدرضا واعظ مهدوی، مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور و معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران در دوره قالیباف، در این نشست، به تشریح مشکلات کشور در حوزه مهاجرت از روستاها به شهرها پرداخت و گفت: در بحث نظام برنامه‌ریزی برای توسعه کشور به مسئله روستاها توجهی نمی‌شود؛ در واقع صدای روستاییان به مسئولان نمی‌رسد و منافع آنها هم در تصمیم‌گیری‌ها لحاظ نمی‌شود. حتی اگر مسئولان کشوری طرحی هم برای نفع مردم اجرا کنند، بیشتر با توجه به مردم شهرنشین است و کسی به روستاییان توجه نمی‌کند. مسکن مهر، مسکن اجتماعی، وام مسکن، ودیعه مسکن و غیره، همگی برای مردم شهر است و در روستا، خیلی این موضوعات مطرح نیست. 
وی ادامه داد: همین نگاه به روستا باعث شد تا در فاصله سال‌ها 69 تا 73 که سیاست تعدیل اقتصادی در کشور اجرا شد و در نهایت با سر و صدای شهرنشین‌ها متوقف شد، هیچ‌کس متوجه پیامدهای آن بر روستاییان نشد و بزرگترین مهاجرت از روستا به شهر، در همان دوران شکل گرفت.
واعظ مهدوی تاکید کرد: اگر امروز با مشکل حاشیه‌نشینی، فقر، مهاجرت بی‌وقفه به تهران روبرو هستیم، نتیجه بی‌توجهی به روستاهاست و بنابراین در هر برنامه‌ریزی کلانی در کشور، باید این موضوعات را مدنظر قرار دهیم.
قوه‌قضاییه با اخلال در اجرای برنامه توسعه شهر برخورد کند
مجید ملکی‌تبار، معاون شهردار تهران در دوره احمدی‌نژاد هم در سخنانی در این نشست، با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تدوین برنامه سوم توسعه شهر تهران گفت: تدوین چنین برنامه‌ای مستلزم انرژی، پیگیری، وقت و هزینه بسیاری است و از این‌رو، باید تلاش کرد که این برنامه به درستی اجرا شود.
وی با پیشنهاد به معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران برای ارائه برنامه به قوای سه‌گانه کشور ادامه داد: این برنامه هم باید برای نمایندگان مجلس تشریح شود و هم دولت در جریان آن قرار بگیرد، تا بیشترین همراهی را برای اجرای آن داشته باشند. همچنین قوه‌قضاییه نیز باید با هرگونه اخلال در روند اجرای این برنامه برخورد کند.
ملکی‌تبار، اضافه کرد: با اجرای برنامه، هرکسی بهانه‌ای می‌آورد تا از زیر بار اجرای آن شانه خالی کند اما اگر حمایت و هماهنگی همه دستگاه‌ها با شهرداری همراه شود، دیگر کسی نمی‌تواند با بهانه‌جویی از اجرای برنامه فرار کند.
توجه مناسب به توان کارشناسی شهرداری در تدوین برنامه سوم
رحیم قربانی، عضو هیات علمی دانشگاه و معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران در دوره احمدی‌نژاد هم با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های برنامه سوم، تدوین آن با مشارکت بدنه شهرداری است، تاکید کرد: اگر برنامه در بیرون از سازمان نوشته شود، کسی غیرت اجرای آن را ندارد زیرا به برنامه تعلق خاطری احساس نمی‌کند اما برنامه سوم که با استفاده از کارشناسان خبره درون سازمان شهرداری و نخبگان بیرونی نوشته شده، بدون شک اجرایی‌تر از برنامه‌های گذشته خواهد بود.
رئیس اسبق هیات عامل صندوق توسعه ملی در ادامه سخنان به ارائه مطلبی پیرامون موضوع نقدینگی و استفاده از آن در توسعه کشور پرداخت و گفت: مشکل اصلی در بحث نقدینگی این است که عمده ثروت کشور در بخش خدمات به کار گرفته شده و 70 درصد گردش مالی کشور در این بخش است؛ در حالی‌که مسیر توسعه کشور از تولید عبور می‌کند و بدون تولید نمی‌توان به ثروت واقعی دست پیدا کرد.
قربانی تاکید کرد: برای توسعه راهی جز افزایش تولید در کشور نداریم و باید برای هر توسعه‌ای، ابتدا به تولید توجه کنیم.
برنامه‌ریزی در سه محور توسعه‌ای در منطقه 17 تهران
شهردار منطقه 17 تهران هم به عنوان میزبان این نشست، در ابتدای این جلسه، به بیان آماری از وضعیت منطقه 17 تهران پرداخت و گفت: این منطقه با وسعت 822 هکتار مربع یکی از متراکم‌ترین مناطق شهر تهران است به‌طوری‌که 3.2 درصد از تراکم جمعیتی شهر در این منطقه ساکن هستند.
وی تاکید کرد: متاسفانه 4 محله از 14 محله این منطقه، از نظر زیست پذیری وضعیت بسیار بغرنجی دارند.
محسنی در ادامه از برنامه‌ریزی برای توسعه شهری در این منطقه خبر داد و گفت: یک برنامه 4 ساله از دی ماه پارسال در این منطقه تدوین و اجرایی شده است که در فاز اول و دوم آن، بخشی از پروژه‌های تعریف شده، اجرایی شده است.
به گفته شهردار منطقه 17، این برنامه به صورت مشارکتی و با رویکرد توسعه محله محور تدوین و اجرایی شده است.
وی گفت: یکی از محورهای مهم در این منطقه، محور نیلوفری در مسیر راه‌آهن تهران به تبریز است که با تملک بخشی از املاک، سعی در بازآفرینی این محور داریم؛ در همین راستا، با جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی و انعقاد قراردادهای مشارکت و ‌BOT سعی در بهبود شرایط شده است.
محسنی ادامه داد: علاوه بر این در دو محور خیابان ابوذر و خیابان زمزم هم اقدامات مهمی اجرایی شده که بر اساس آن، و با مشارکت کامل بخش خصوصی در منطقه در حال اجراست و تا دهه فجر به نتیجه می‌رسد.
ذکر این نکته ضروری است که نشست فصلی و هم‌اندیشی معاونان سابق برنامه‌ریزی شهرداری تهران با حضور مجید ملکی‌تبار و رحیم قربانی از معاونان برنامه‌ریزی در دوره شهرداری احمدی‌نژاد، محمدرضا واعظ مهدوی، معاون برنامه‌ریزی دوره قالیباف و شهرداران مناطق 9 و 17 و معاونان برنامه‌ریزی شهرداری‌های برخی مناطق شهر تهران برگزار شد.


تعداد مشاهده : 159
1397/7/17
print
طرح رنگ
 
الگوی پس زمینه