10/24/2019 - پنجشنبه 2 آبان 1398

مشاهده اخبار

معاون برنامه‌ریزی شهردار تهران در نشست خبری:

گزارش تصویری/ تهران ظرفیتی برای تراکم فروشی ندارد


گزارش تصویری/ تهران ظرفیتی برای تراکم فروشی ندارد

معاون برنامه‌ریزی، توسعه و امور شورای شهرداری تهران، جذب سرمایه گذاری داخلی و‌ خارجی و دریافت عوارض و مالیات شهری را راهکارهای مدیریت شهری برای افزایش درآمدهای پایدار دانست و تاکید کرد: دیگر در تهران ظرفیتی برای فروش تراکم وجود ندارد.
به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه و امور شورای شهرداری تهران، حجت‌الله میرزایی ظهر امروز در نشست خبری تببین لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران اظهار کرد: بر اساس برنامه دوم توسعه باید درآمدهای پایدار شهرداری به 50 درصد افزایش یابد؛ البته با تصویب لایحه درآمدهای پایدار در دولت و ارسال آن به مجلس، سهم این درآمدها افزایش پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر لزوم فاصله گرفتن از درآمدهای ناپایدار افزود: واقعیت این است حتی اگر اراده‌ای برای کسب درآمدهای ناپایدار باشد، دیگر در تهران ظرفیتی برای فروش تراکم وجود ندارد و شهرداری ناچار است درآمدهای پایدار را افزایش دهد.
میرزایی دریافت تدریجی عوارض و مالیات شهری، متقاعد کردن دولت به پرداخت سهم خود به شهرداری و مشارکت بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی را راه های جایگزین فروش تراکم و درآمدهای ناپایدار خواند.
معاون شهردار تهران دستیابی به درآمدهای پایدار و کاهش هزینه ها را دو فعالیت مهم در بخش مالی برنامه سوم عنوان و بیان کرد: در بخش کاهش هزینه ها پیش بینی شده قراردادها به صورت شفاف و اصولی بسته شود، همچنین فعالیت ها و ماموریت هایی که در حیطه شهرداری نیست واگذار شود.
او ادامه داد: واگذاری تصدی های غیر ضروری و آزادسازی نیروی انسانی در کنار تمرکز بر پروژه های عمرانی که توجیه اقتصادی دارند، برنامه های دیگر‌ی برای کاهش هزینه های شهرداری است.
میرزایی گفت: در برنامه سوم توسعه بیش‌ترین کاهش هزینه ها مربوط به حوزه پروژه های عمرانی، نگهداشت شهر و تعدیل نیروی انسانی است. در واقع کوچک سازی، تعدیل نیروی انسانی و شفافیت در قراردادها و پروژه ها در برنامه دیده شده است.

تدوین هیچ برنامه ای رایگان نیست
معاون برنامه ریزی، توسعه و امور شورا شهرداری تهران، درباره هزینه تدوین برنامه سوم توسعه هم توضیح داد: این برنامه در داخل شهرداری تهران و با حضور کارشناسان داخل شهرداری و بیرون از شهرداری تدوین شده است. بنابراین برای کارشناسان بیرون از شهرداری باید هزینه پرداخت می شد. 
او با اعلام اینکه رقم ۸۰۰ میلیون تومان برای تهیه اسناد پشتیبان پرداخت شده است، افزود: همیشه برای من سوال بوده که چرا باید برای هر چیزی هزینه داد اما برای تدوین برنامه نباید هزینه ای کرد؟ چرا عده ای تصور می‌کنند تدوین برنامه باید رایگان باشد.
میرزایی با بیان اینکه رقم قراردادها به صورت شفاف در سایت برنامه سوم‌ توسعه منتشر خواهد شد، گفت: رقم ۸۰۰ میلیون تومان در شرایطی است که برای برنامه دوم توسعه که بیرون از شهرداری تدوین شد، در سال ۹۲ چیزی در حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان هزینه شده بود.
او درباره ضمانت اجرایی برنامه سوم‌ توسعه هم توضیح داد: بر اساس قانون، حسن اجرای برنامه بر عهده شورای شهر است که نظارت داشته‌ باشد. مطابق احکام پیش بینی شده هم شهرداری موظف است هر ۶ ماه یک بار گزارش عملکرد برنامه را ارایه کند و هر سال هم در صورت نیاز اصلاحات لازم را در برنامه اعمال کند.
معاون شهردار تهران افزود: شهرداری تهران ملزم شده که مدیران خود را بر اساس اینکه چقدر مطابق برنامه عمل کرده اند، ارزیابی کند.
میرزایی بهترین ضامن اجرایی برنامه را شهروندان و رسانه‌ها عنوان کرد و گفت: با وجود شبکه‌های اجتماعی، مردم بهترین ناظران عملکردها هستند.
پایش آسیب های اجتماعی در شهرداری
میرزایی در پاسخ به سوال خبرنگار شهرنوشت مبنی بر رویکرد برنامه نسبت به آسیب های اجتماعی و مساله زنان، توضیح داد: مهم ترین برنامه ما تغییر رویکرد و ساز و کارهای برخورد با آسیب های اجتماعی در تهران است. تغییر رویکرد در مواجهه امنیتی با افرادی که دچار آسیب هستند، چه کسانی که به طور مستقیم و چه کسانی که با واسطه مثل خانواده، بستگان و نزدیکان آنان در ارتباط با آسیب اجتماعی قرار دارند، در برنامه سوم پیش بینی شده است.
به گفته او؛ شهرداری قرار است آسیب های اجتماعی و کسانی که در معرض این آسیب ها قرار دارند را پایش کند. در صورت لزوم هم کمیته امداد و نیروی انتظامی اقدام لازم را انجام دهند و در واقع وظیفه شهرداری معرفی افراد به این دو نهاد است. در کنار اینکه برای آسیب دیدگان اجتماعی خدمات اسکان فراهم می کند.
معاون شهرداری تهران این را هم گفت که زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری در مواجهه با آسیب های اجتماعی به طور جدی ارتقا پیدا می کند.
میرزایی درباره زیست پذیر بودن شهر برای زنان اظهار کرد: ما با هر نوع تفکیک جنسیتی و تنظیم برنامه بر این اساس مخالفیم و قائل به تفکیک نیستیم. اما افزایش فرصت های حضور زنان چه در جامعه و چه در موقعیت های مدیریتی مدنظر ما است.
او سهم اعتبارات عمرانی در برنامه سوم توسعه را 40 درصد بودجه سالیانه عنوان کرد و گفت: سهم اعتبارات هزینه ای هم 60 درصد است. البته پیش بینی مالی ما برای بودجه شهرداری در طول اجرای پنج ساله برنامه بدون در نظر گرفتن مشارکت بخش خصوصی، حدود 140 هزار میلیارد تومان است. یعنی سالیانه 30 هزار میلیارد تومان که البته این میزان در همه سال ها ممکن است یک اندازه نباشد.
میرزایی کار تدوین برنامه سوم توسعه را نخبه گرا و  با مشارکت شهروندان بیان کرد و افزود: دو پیمایش در سال های 96 و 97 انجام شد و شهروندان در این پیمایش ها مساله نخست تهران را ترافیک و آلودگی هوا، دوم کاهش انسجام و عدالت و سوم ناامنی در مقابل زلزله عنوان کرده بودند. یعنی همان سه مسئله ای که شورای شهر در آغاز تدوین برنامه به ما ابلاغ کرد که بر اساس آن ها پیش برویم.
معاون برنامه ریزی، توسعه و امور شورا شهرداری تهران با بیان اینکه کار تدوین برنامه سوم توسعه از آذر سال 96 تا به امروز ادامه دارد، گفت: در چهار ماهه اول، مطالعات پشتیبان برای تحلیل وضعیت موجود و ایجاد راهکار برای ورود به سمت وضعیت مطلوب انجام شد.
به گفته او؛ خروجی این کار مشارکتی و چند وجهی، لایحه ای است که از سه بخش احکام پیشنهادی، اهداف و راهبردها و پروژه های پیشنهادی در هر حوزه برخوردار است.
کاهش آلودگی های زیست محیطی و ترافیک، بهبود عدالت اجتماعی، صیانت از باغ ها و بافت فرسوده، بازسازی مالیه شهری و ایجاد ساز و کار سرمایه گذار، هوشمندسازی و نظارت پذیری مواردی هستند که به گفته میرزایی، شورای شهر به معاونت برنامه ریزی برای تدوین برنامه ابلاغ کرده بود.
معاون شهردار تهران از توافق معاونت برنامه ریزی با شورای شهر برای بررسی برنامه سوم توسعه خبر داد و گفت: با اعضای شورای شهر توافق کردیم که تا 15 آذر کار برنامه مصوب را به ما ابلاغ کند. تا پایان مهر هم بخشنامه بودجه سال 98 ابلاغ می‌شود و می توانیم بودجه را بر اساس کلیات برنامه سوم تدوین و در مراحل بعد جزئیات را در بودجه اعمال کنیم.تعداد مشاهده : 124
1397/7/8
print
طرح رنگ
 
الگوی پس زمینه