10/24/2019 - پنجشنبه 2 آبان 1398

مشاهده اخبار

معاون تنقیح و تدوین قوانین و امور شورا اعلام کرد:

تدوین پیش‌نویس لایحه بررسی تخلفات ساختمانی


تدوین پیش‌نویس لایحه بررسی تخلفات ساختمانی

معاون تنقیح و تدوین قوانین و امور شورای شهرداری تهران از نهایی‌شدن تدوین پیش‌نویس لایحه بررسی تخلفات ساختمانی خبر داد و گفت: این لایحه از طریق کمیسیون خاص امور کلانشهرها به شورای عالی استا‌ن‌ها ارجاع شده و برای تصویب به مجلس داده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، مهدی مقسومی با اشاره به چالش‌های مدیریت شهری در پیشگیری از ساخت‌ و سازهای غیرمجاز و تخلفات ساختمانی در محدوده و حریم شهرها، اظهار کرد: به موجب بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری سال ۱۳۳۴ صدور پروانه برای همه ساختمان‌هایی که در شهر ساخته می‌شود، جزو وظایف شهرداری قلمداد شده است. همچنین طبق ماده ۱۰۰  این قانون (اصلاحی سال ۱۳۴۵) مالکان اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن مکلف شده‌اند که قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان، از شهرداری پروانه اخذ کنند و ماموران شهرداری هم مجاز به جلوگیری از ادامه عملیات ساختمان‌های بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه هستند.
معاون تنقیح و تدوین قوانین و امور شورا شهرداری تهران اضافه کرد: در این خصوص شهرداری‌ها موظفند از عملیات‌های ساختمانی بدون پروانه یا خلاف پروانه به وسیله مأمورین خود جلوگیری کنند.
به گفته وی، ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها و تبصره‌های آن، ضمانت‌های اجرایی را از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ در نظر گرفته است که در حال حاضر مهم‌ترین ابزار قانونی برای کنترل، پیشگیری و برخورد با تخلفات ساختمانی محسوب می‌شود؛ اما به دلیل نقص قوانین موجود با تخلفات ساختمانی بیشماری در سطح کلان شهر تهران و سایر شهرها مواجه می‌شوند.
مقسومی با اشاره به ضرورت اصلاح ماده 100  قانون شهرداری‌ها بیان کرد: قدمت ماده 100 و تبصره‌های آن شاید تا چند سال پس از آخرین تغییرات و اصلاحات، جوابگوی نیازهای زندگی شهری بود اما وجود ابهامات متعدد در آن، سکوت در ارتباط با برخی موضوعات و همچنین عدم یکپارچگی بین اجزاء مختلف آن که ناشی از تصویب در مقاطع متعدد زمانی و تفاوت دیدگاه‌ها و رویکردهای قانونگذار در آن مقاطع زمانی بوده، از جمله علت‌های  اصلی ضرورت اعمال تغییرات و اصلاحات در این مقررات می‌باشد.
معاون تنقیح و تدوین قوانین و مقررات شهرداری اظهار کرد: از آنجایی که یکی از وظایف مدیریت شهری جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز است و این مهم جز با وجود قوانین و مقررات شفاف، کارآمد و بازدارنده میسر نمی‌باشد از این رو «پیش‌نویس لایحه رسیدگی به تخلفات ساختمانی» با پیش‌بینی کلیه موارد مبتلابه و به منظور رفع خلاءهای اجرایی و تقنینی موجود در زمینه مورد بحث به همت کارشناسان حقوقی اداره کل تدوین قوانین و امور شورا  تهیه و با پیشنهاد شهرداری تهران در نشست تخصصی کمیسیون خاص امور کلانشهرها  مطرح شد.
وی ادامه داد: پس از بیان دیدگاه‌های نمایندگان سایر دستگاه‌های مربوطه، به دلیل وجود نواقصی در جزییات لایحه پیشنهادی از نظر ادبیات، محتوا و ساختار، مقرر شد تا پس از طی بازه زمانی یک ماهه و اصلاح لایحه فوق از سوی شهرداری تهران، مجدداً در نوبت رسیدگی کمیسیون خاص امور کلانشهرها قرار گیرد.
به گفته مقسمی، این لایحه پس از ارسال به شورای عالی استان‌ها، از طریق این شورا، برای بررسی و تبدیل به قانون، به مجلس شورای اسلامی ارجاع خواهد شد.
این حقوقدان حوزه شهری، با اشاره به افزایش اختیارات شهرداری در برخورد با تخلفات ساختمانی و همچنین پیش‌بینی احکام قانونی در مواجه با تخلفات ساختمانی از سوی کمیسیون ماده 100 در این لایحه اظهار کرد:  مهم‌ترین نکته در تهیه پیش‌نویس این لایحه، این است که رویکرد کمیسیون تنها نباید دریافت جریمه باشد؛ زیرا در این صورت افراد با پرداخت جریمه به تخلف خود ادامه می‌دهند. اگر این کمیسیون با نگاه قلع و قمع به این تخلفات نگریسته و قهرآمیز برخورد کند؛ نتیجه بهتری را برای مقابله با تخلفات ساختمانی شاهد هستیم.
مقسمی در پایان تصریح کرد: پیش‌نویس لایحه بررسی تخلفات ساختمانی به همت شهرداری تهران و با همکاری معاونت حقوقی وزارت دادگستری، شورای عالی استانها، اداره کل امور اجرایی کمیسیون‌های ماده 100، دفتر نظارت بر طرح‌های توسعه و عمران وزارت شهرسازی، وزارت کشور و دستگاه‌های مسئول دیگر، در جلسات متعدد کارشناسی و بررسی مجدد لایحه مذکور تدوین و نهایی شده است.
تعداد مشاهده : 123
1397/7/8
print
طرح رنگ
 
الگوی پس زمینه