10/24/2019 - پنجشنبه 2 آبان 1398

مشاهده اخبار

معاون برنامه‌ریزی شهردار تهران:

نظام دریافت عوارض شهری عادلانه نیست


نظام دریافت عوارض شهری عادلانه نیست

معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران، گفت: بررسی مشارکت شهروندان در پرداخت عوارض نوسازی و پسماند طی سال‌های 90 تا 95 نشان می‌دهد که تنها 30 درصد قبوض صادره پرداخت شده است.
به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردای تهران، حجت‌الله میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس با اشاره به بررسی صورت گرفته از پرداخت عوارض نوسازی واحدهای مسکونی، عوارض نوسازی محل کسب و پیشه و عوارض پسماند واحدهای مسکونی شهر تهران طی سال‌های 91 تا 95 گفت: طی این‌ سال‌ها، در بخش عوارض نوسازی واحدهای مسکونی، هر سال حدود دو میلیون و 300 هزار قبض عوارض صادر شده که متاسفانه حدود 700 هزار قبض توسط مردم پرداخت شده است.

وی ادامه داد: بررسی مشارکت مردم در پرداخت قبوض مربوط به عوارض نوسازی واحدهای مسکونی در پنج سال مورد اشاره، بین 28 تا 34 درصد بوده و بنابراین، حدود دو سوم از قبوض پرداخت نشده است.
معاون شهردار تهران، مشارکت کسبه و مالکان کسب و پیشه در پرداخت عوارض نوسازی محل کسب و پیشه را بسیار بد توصیف کرد و گفت: در سال‌های 90 تا 95، سالانه حدود 550 هزار قبض عوارض نوسازی محل کسب و پیشه صادر شده اما تنها حدود 90 هزار قبض توسط مالکان کسب و پیشه پرداخت شده است؛ این رقم یعنی تنها 17 درصد قبوض پرداخت شده و مابقی آن، پرداخت نشده است.
میرزایی به آمار پرداخت عوارض مربوط به پسماند واحدهای مسکونی نیز اشاره کرد و گفت: در این بخش، در 5 سال مورد بررسی، سالانه حدود دو میلیون و 300 هزار قبض صادر شده که کمتر از 30 درصد آن توسط مردم پرداخت شده است.
معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهردار تهران با بیان اینکه عدم پرداخت عوارض شهری توسط مردم، باعث کاهش درآمدهای پایدار شهرداری‌ها می‌شود، تصریح کرد: البته شیوه فعلی دریافت عوارض از مردم ناعادلانه است؛ یک نفر با خانه 45 متری در جنوب تهران همان مبلغی را به عنوان عوارض نوسازی و پسماند پرداخت می‌کند که یک خانه ویلایی در شمال شهر تهران پرداخت می‌کند.
وی با اشاره به تجربه شهرهای بزرگ دنیا در خصوص دریافت عوارض گفت: برای مثال در برخی شهرهای دنیا، حدود 1.5 درصد بهای ملک به عنوان عوارض نوسازی سالانه دریافت می‌شود و با این حساب، مالک خانه‌ای که در شمال شهر است، باید عوارض بسیاری بیشتری نسبت به مردم جنوب شهر پرداخت کند.
به گفته میرزایی، اگر پرداخت عوارض عادلانه باشد، بخش زیادی از مردم محروم جنوب شهر تهران، شاید حتی از پرداخت عوارض معاف شوند.
وی تاکید کرد: یکی از موضوعاتی که در برنامه پنج‌ساله سوم شهر تهران به آن اشاره شده، موضوع عادلانه شدن عوارض شهری است که البته امیدواریم با تصویب لایحه درآمدهای پایدار شهری که اخیراً از سوی دولت به مجلس ارسال شده، بخش زیادی از مشکلات درآمدی شهرداری‌ها برطرف شود.تعداد مشاهده : 66
1397/7/7
print
طرح رنگ
 
الگوی پس زمینه