10/24/2019 - پنجشنبه 2 آبان 1398

مشاهده اخبار

معاونت برنامه ریزی شهرداری تهران برگزار می کند

نخستین مسابقه قانون نگاری با هدف ایجاد گفتمان اجتماعی قانون


نخستین مسابقه قانون نگاری با هدف ایجاد گفتمان اجتماعی قانون

اداره کل تدوین قوانین و امور شورای معاونت برنامه ریزی،توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران نخستین دوره مسابقه قانون نگاری با هدف ایجاد گفتمان اجتماعی قانون را برگزار می کند.


به گزارش روابط عمومی معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، مهدی مقسومی معاون مدیر کل تدوین قوانین و امور شورای شهرداری تهران در رابطه با جزییات برگزاری مسابقه علمی قانون نگاری گفت: یک پازل شش ضلعی ترسیم کرده ایم  که گفتمان اجتماعی قانون نام دارد و مسابقه علمی قانون نگاری یکی از اضلاع  این پازل است. گفتمان اجتماعی قانون بدین معناست که شهروندان مطلع شوند که مشکلات شهرتنها با گفتمان و تعامل  ایجاد شده میان قانون و اجتماع مرتفع خواهد شد. در واقع نتایج بدست آمده از مسابقه قانون نگاری حاصل خرد جمعی شهروندان، متخصصان و کار گروهی مشارکت جویانه خواهد بود.

وی هدف از برگزاری مسابقه قانون نگاری را ایجاد فضای مشارکتی و تدوین قوانین مفید و موثر برای شهروندان عنوان کرد و افزود: تا کنون سازوکار تدوین قوانین به گونه ای بوده که تعدادی از کارشناسان و مدیران اقدام به تدوین قوانینی می کردند که از مسائل مبتلا به آنها مطلع بودند.در این فرآیند پس از اتمام مراحل قانون گذاری، کارشناسان حین استفاده از قوانین تدوین شده با مشکلاتی مواجه می شدند که عموما منجر به اثرگذاری حداقلی آن ماده قانونی می شد.در وجه دیگر موضوع یعنی مواجهه مردم با قانون تدوین شده اصولا مواردی پیش می آمد که در نهایت زمینه نارضایتی شهروندان را ایجاد می کرد.به گفته مقسومی همواره عرف ها، رویه ها و مجرمان از قانون پیشی می گیرند.بدین معنا که ابتدا جرم رخ می دهد سپس قانون متناسب با آن تدوین می شود.

معاون تنقیح و تدوین قوانین و مقررات اداره کل تدوین قوانین و امور شورای شهرداری تهران در رابطه با مخاطبان و جامعه هدف این مسابقه اظهار داشت: یکی از گروه های شرکت کننده در این مسابقه دانشجویان رشته حقوق هستند که به حوزه حقوق مدیریت شهری علاقه دارند چرا که در هیچ دانشگاهی تاکنون رشته ای تحت این عنوان وجود نداشته است و ما به تازگی مجموعه اطلاعاتی از وزارت علوم و فناوری دریافت کرده ایم تا ضمن بازبینی کارشناسانه و ایجاد تفاهم نامه شرایط تاسیس رشته حقوق مدیریت شهری را در یکی از دانشگاه های معتبر کشور فراهم کنیم.

 

قوانین شهرداری بوی کهنگی می دهد

مقسومی افزود: ما معتقد هستیم که زمان آن فرارسیده تا بازنگری جدی در قوانین تدوین شده این حوزه ایجاد شود چرا که از سال 1300 تا کنون تنها بخش هایی از این قوانین حذف شده و اتفاق درخور توجهی رخ نداده است.به تعبیر من از قوانین شهرداری ها صدای بوق درشکه و سنگفرش خیابان ها می آید در حالی که الان در عصر تکنولوژی، برج ها و خیابان های مدرنی به سر میبریم که نیازمند بازنگری جدی در قوانین شهرداری هستیم.

وی گروه دیگر از مخاطبان این مسابقه را شهروندان معرفی کرد.افرادی که در مراجعه به شهرداری با مشکلات حقوقی مواجه شده اند.گروه دیگر وکلا و حقوقدانانی هستند که در سالهای فعالیت شان با خلاهای قانونی در حوزه شهرداری مواجه شده اند.کارشناسان حوزه های مختلف شهرداری که به نوعی با مسایل حقوقی درگیر هستند هم به عنوان یکی دیگر از گروه مخاطبان می توانند ایده ها،مسایل و مشکلات حقوقی حوزه فعالیت شان را مطرح کنند.

مقسومی مسابقه قانون نگاری را محل تلاقی دغدغه های فنی، تخصصی و کارشناسی افراد در حوزه های مختلف شهرداری دانست و اظهار داشت: نظرات و داده های بدست آمده از این مسابقه پس از جمع آوری در اداره کل تدوین قوانین و امور شورا با ادبیات حقوقی تصحیح شده و بخش های مفید آن استخراج و تبدیل به لایحه می شود.

وی در رابطه با مراحل زمانبندی این مسابقه گفت: شرکت کنندگان تا پایان شهریور ماه فرصت دارند لوایح و طرح های خود را متناسب با دستورالعمل قرار داده شده در سایت به نشانی rules@tehran.ir  ارسال کنند.داوری این مسابقه نیز در آذر ماه سال جاری بوسیله اساتید صاحب نظر در حوزه حقوق و سایر حوزه های مرتبط با امور شهرداری انجام می شود. همچنین برگزیدگان این مسابقه در همایش ملی حقوق مدیریت شهری که در آذر ماه  مصادف با  هفته پژوهش برگزار می شود، تعیین شده و از آنها تقدیر به عمل می آید. 

 تعداد مشاهده : 93
1397/4/30
print
طرح رنگ
 
الگوی پس زمینه